Picture of Sekretářka stránek
Nefarmakologická léčba zácpy u dětí
by Sekretářka stránek - Monday, 28 April 2014, 3:05 PM
 

Autor: MUDr. Petra Lesná

Zácpa je pro děti i jejich rodiče častým, velmi frustrujícím a vyčerpávajícím onemocněním. Může být příznakem celkového gastrointestinálního onemocnění, včetně vrozených vývojových vad, častěji jde však o funkční zácpu, která nemá organický podklad a vzniká v důsledku nesouladu psychomotorického vývoje, nesprávné výživy a nevhodného timingu nácviku udržování čistoty. Její zvládnutí a návrat k normální defekaci je často běh na dlouho trať. Právě výživová a režimová opatření jsou základním předpokladem vedoucím k úspěšnému cíli. Základem léčby tohoto typu zácpy jsou režimová opatření:

1. Výživa

Do stravy dítěte trpícího zácpou je vhodné zařadit potraviny se zvýšeným obsahem vlákniny. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, tím zvětší objem stolice, v trávicím traktu fermentuje a sama je též prebiotikem. Nerozpustná vláknina zajistí zvětšení objemu stolice v tlustém střevě a zlepšení a urychlení vylučování odpadních látek. Dítě (od 2 let) by mělo denně dostat 5g vlákniny + tolik g jako je věk dítěte.

Zdroje vlákniny jsou v tomto věku omezené tolerancí dítěte: Doporučují se ovesné kaše, přídavky do svačinek, jogurtů, přesnídávek ve formě drceného lněného semínka, různé druhy otrub, dětské musli. Doporučované je též sušené ovoce, švestky, meruňky, fíky, brusinky, či kompoty, opět především švestkové a meruňkové. Je vhodné zvýšit přijem čerstvého ovoce a zeleniny, příznivý vliv mají banány, jablka a všechny bobuloviny.

Brusinky jsou cenné pro obsah manózy, jednoduchého cukru, který dle posledních studií normalizuje stav zácpou poškozené střevní sliznice. Ze zeleniny je vlákninou bohatá kořenová zelenina, brokolice, cuketa, slupky rajčat. Ideální je, pokud jí dítě plody včetně slupky.

Pokud je dítě toleruje, vhodné jsou i luštěniny, předem namočené, dobře povařené (v čerstvé vodě, nikoli v té, ve které se máčely - omezí nadýmání). S největší opatrností podáváme též ořechy a různá semínka (slunečnicová nebo dýňová); u dětí je lépe podávat je podrcená, abychom vyloučili možnost aspirace.

Do pokrmů, ale i samostatně, lze podat lžičku kvalitního oleje (olivový, slunečnicový, řepkový, dýňový - zvláště vhodný pro zvýšený obsah zinku). Vždy však dávejte pozor na vdechnutí oleje, které způsobuje závažné respirační komplikace.

Z mléčných výrobků upřednostníme ty zakysané: jogurty, kefíry. Přesto je při zácpě vhodné alespoň mírně omezit příjem mléčných výrobků a nahradit například dětmi dobře tolerovanými sójovými či rýžovými dezerty či mléky. Pokud podáváme mléčné výrobky, je výhodné, aby měly pokojovou teplotu.

2. Pitný režim

Důležité je též dodržovat pitný režim, vhodné jsou čerstvé ovocné šťávy (pomeranč, jablko, mrkev), šťáva z kompotu (švestky, meruňky), ředěné džusy, ovocné čaje. Sladíme raději medem než cukrem.

Doporučuje se podávat ráno nalačno sklenici teplé šťávy.

3. Pohyb

Dítě trpící zácpou potřebuje každodenně dostatek adekvátního pohybu, který má příznivý vliv na střevní motilitu a následné vyprázdnění.

4. Pravidelný režim z hlediska nácviku udržování čistoty, systém odměn.

Dítě se doporučuje vysadit na nočník v pravidelnou denní dobu, nejčastěji vyhovuje ráno, po vypití sklenice teplé šťávy a po snídani. Dítě je vhodné pozitivně motivovat, povzbuzovat, slíbit malou odměnu (ideálně opět ovoce, sušené, želatinový bonbon, ne čokoládu). Není vhodné na nočníku dlouze vysedávat, či na něm provozovat další činnosti (sledování televize, čtení nebo hraní). Není vhodné dávat dítěti na nočníku do ruky tablet. Pokud představuje vysazení na nočník či WC pro dítě stres, je lépe, byť v době kdy je již okolím očekáváno udržování čistoty, ponechat na vykonání stolice plenu. Postupně, jak se dítě zbaví strachu z defekace pak přejít k nočníku.

5. Lokální péče

Defekace může být bolestivá z několika příčin. Sama nashromážděná stolice může být natolik objemná, že představuje překážku a její vyprázdnění vede k poškození řitního otvoru, kdy se vytvoří trhlinka - fissura. Vždy je třeba pečovat o změkčení stolice a lokálně o okolí konečníku.

Také umazávání stolice představuje vážnou komplikaci, která způsobí podráždění okolí konečníku a následně bludný kruh s bolestivou defekací a zadržováním stolice dítětem. Opět jediným řešením je změkčení stolice a snaha o pravidelné vyprázdnění, současně s lokální péčí.

1. Constipation in Children and Young People: Diagnosis and Management of Idiopathic Childhood Constipation in Primary and Secondary Care. London2010.

2. Nelhans N, Williams R. Education key in tackling childhood constipation. Practitioner. 2010 Jul-Aug;254(1731):22-6, 2-3.

Poděkování

Obrázek – www.wikimedia.org, licence CC. Autor: Böhringer Friedrich http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BananenGelb.jpg